Suriye Geneli Etnik Ve Mezhepsel Dağılım

Suriye
Suriye, tarih boyunca Kenanlılar, İbraniler, Aramiler, Asurlular, Babilliler, Persler, Yunanlar, Romalılar, Bizans, Emeviler, Abbasiler, Eyyubiler, Selçuklular, Memluklular, Haçlılar ve Osmanlı Devleti tarafından yönetilen, Akdeniz’in doğusunda bulunan bir ülkedir. Tam 403 yıl boyunca Osmanlı Devleti tarafından yönetilen Şam şehri, dünyanın en eski yerleşimlerinden birisidir şimdide Suriye’nin başkentidir.

1920’deki Fransa – Suriye savaşı sonrasında Suriye bağımsızlıktan çıkmış ve 1946’ya kadar Fransız yönetimi altında kalmıştır. 1946’da bağımsızlık ilanıyla birlikte bir çok Türk asıllı Cumhurbaşkanı seçilmiştir bunlardan bazılarının isimleri şöyle Edip çiçekli Şükrü küvetli Nurettin Etesi dir 1958’de Mısır ile Birleşik Arap Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır ancak birliktelik sadece 3 yıl sürmüştür.

Nüfus olarak 2004 resmi rakamlarına göre 17 milyon 921 bin kişiydi. Suriye’nin en büyük şehirleri ise Halep, Lazkiye, Humus ve Şam’dır.

1963’ten bu yana Baas Partisi tarafından yönetilen Suriye’yi, 1970’den günümüze kadar Esad ailesinden biri yönetmiştir. 2000’de hayatını kaybeden Hafız Esad’ın oğlu 36 yaşın’da bir gecenin içinde baas Partisi’nin yönetim Kurulu’nun aldığı kararla anayasayı değiştirip cumhurbaşkanı olmuştur ve bu alınan karar Suriye Anayasası’na aykırıdır karardır gayrimeşrudur Suriye Anayasası’nda40 yaşından önce Evlilik Nikahı olmayan bir aday olamaz. her şeyi oldu bittiye getiren Esad ailesi Beşar Esad Babasının ölümünden sonra göreve getirmiştir Suriye Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Suriye’de ekonomi tarım, turizim alışveriş ve petrol ticareti sanayi ile sağlanmaktadır. sosyalist siyasal Sol parti olan Baas partisi Halk giyim ve kurallar açısından özgürdür. Yöresel kıyafetler, batı tarzı kıyafetler veya Arap kıyafetleri giymek Suriye’de serbesttir. Fakat Suriye’nin çok sıcak, nemli veya çok soğuk olan bölgelerinde giysi türleri farklılık göstermektedir.

Nüfusun din mezhep dağılımı şöyle %83’ünü Sünniler, %7’sini Nusayriler, %6’sını Hristiyanlar %3’ünü Durzi’ler ve %1 kadar Şii İslami hizipler, Yahudi ve Yezidiler oluşturmaktadır.

Suriye Nüfusunun ırk dağılımı şöyle %64’u Arap %15’ise Türkmen %10’usa Kürt %6’sısa Hırıstiyan %3’de Durzidir. bazı azınlık olan toplumlarda var %2’si

Turkmensesi

Medya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir