Suriye’deki Diktatörlük yöntemini Türkiye’ye taşıdı

Suriye’deki Diktatörlük yöntemini Türkiye’ye taşıdı

Türkmen Sesi Haber Ajansı

18.04.2020

Eyüp Ahmet Ağa

Suriye Türkmen Meclis Başkanı. Dr. Muhammed Vacih Cuma,  eleştiriyi kabullenmez meclis içinde alınacak kararları hiç kimseye danışmaz ,sorulara cevap vermez. Ben meclis üyesiyken inan tek başına hiç kimseye istişare etmeden iç tüzüğü değiştirme kararını aldı, yazdı, ve tek başına onayladı, inan bu olanlar bilim ve teknolojinin bu kadar ilerledeği bir zamanda, kızılderili Vat Vat kabilesinde bile bu saygısızlı yapılmadı kendi milletine.

Vecih Cuma tek başına kafasına göre genel kurulun  isimlerini yazdı. İç tüzüğü kanun yasa dinlemedi şimdi partileri ikiye üçe böldü inanın onun bu yaptığı davranışlar inan kızıldereli Vat Vat kabilesinde bile yoktur.

 

Vecih Cuma kendine görüşüne yakın olan dostunu arkadaşlarını yandaşlarını partilerin  yönetimlerine getirdi 24. 10. 2019 Çobanbey kongresinde kedi kendini başkan ilan etti.

 

 

Suriye Türkmen Meclisi diktatörlük ile yönetiliyor onun  istemediği siyasetçileri hiçbir muhalefetin içinde  yer aldırmadı, onun getirdiği bazı yeni üyeler ya eski  Bass parti üyesi yada devlet memurluk  yapanlar itaat eden kişileri getirdi.

 

Çoğu siyasetçilerin görüş ve düşüncelerini de özgürce ifade etme olanağının elinden alındı.

 

Ben eski meclis üyesi ve Suriye Türkmen Kitle Partisi Başkan yardımcısıydım kirli oyunlarına gelen mağdur siyasetçilerden birisiyim sadece.

 

Bir an önce bunun birileri dur demesi lazım, Vacih Cuma, Suriye olaylarından önce Baas Partisi’nin üyesiydi uzun bir süre Halep’te Tabipler Odası Başkanlığı yaptı.

 

“ ve Şimdi Türkmen Meclisi Genel Başkanı Dr. Vacih Cuma, Suriye Türkmen Partilerinin Kongresine direk dışardan müdahale ederek, kendine ters olan Türkmen siyasetçilere,  Dışişleri bakanlığı kimliğini kullanarak (Bakanlık sizi istemiyor), Suriye Milli ordusunda bulunan komutanların adını kullanarak (Sizi komutanlar istemiyor), Suriye’de Özgür bölgelerde, “Fırat kalkanı zeytin dalı , Barış Pınarı bölgesinde bulunan Suriye Türkmen siyasetçilerini  de (Sizleri yeni Mahalle istemiyor) diyerek kendisine ve görüşlerine karşı olanları bir şekilde  uzaklaştırıyor” dedi.

 

 

 

Eyüp Ahmet Ağa, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi ülkesi olduğunu,  burada herkesin kendi iradesinin özgür bir şekilde ifade edebildiğini vurgulayarak, “ Türkiye demokrasidir.  Muhtarlık bile seçimle olurken, Suriye Türkmen siyasetçiler neden engelleniyor. Sormak istediğim soru, gerçekten anavatanımız olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumları, Türkmenleri siyaset yapmamaları için engelliyor mu, yoksa mazlum Türkmen milletinin siyaset yapmasını, özgür iradesini ifade etmesini istemeyen Vacih Cuma’nın kirli oyunumu?

 

 

Biz Suriye Türkmenleri olarak Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin adaletine Hükümetine güveniyoruz ve güvenimiz sonsuz. Bize bunları yapan Suriye Türkmen Meclis Başkanı hakkında bir soruşturma yapılmasını ve derhal görevden alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Türkmen sesi Haber Ajansı

@TurkSess

@VatanSYR

@Turk.Sessi

Turkmeninsesi.net

@SyrianVoiceNews

@eyupahmetaga

Youtube

Turkmensesi

Medya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir