• DOLAR
  $2.611,0900
 • EURO
  $0,8951
 • ALTIN
  $36.859,7000
 • BIST
  $171,7100

afdah info

voirfilms ink
Münbiç’te Neler oluyor.

Münbiç’te Neler oluyor.

02 Haziran 2021 – Eyüp Ahmet Ağa
Münbiç’de bulunan bölücü terör örgütü PKK PYD’ye bağlı terör örgütü gruplar bir an önce terörden temizlenmelidir.

Suriye muhalefeti bir an önce Münbiç deki PKK PYD terör örgütü katliamına karşı ayaklanan sivillere derhal destek vermelidir.
Münbiç’te yaşananlar İnsan haklarına aykırı dır.

Münbiç ve kırsalında bir milyona yakın sivil insan bulunuyor. Münbiç’in ilçe merkezi ve çevre mahallelerdeki yüzlerce sivil, kız ve erkek çocuklarını silahlı kadrosuna katma gerekçesiyle zor kullanarak alıkoyan örgütü protesto etmek için dün bir araya gelmişti.

YPG PKK lı teröristlerin, protesto düzenleyen halka ateş açmasıyla 1 sivil ölmüş, 3 sivil yaralanmıştı. Olayın ardından ilçe merkezindeki öfkeli kalabalık, Halep Yolu üzerinde YPG PKK nın kontrol noktasını ele geçirerek ateşe vermiş, dün gün içinde de kepenk kapatarak örgüte tepki göstermişti.

Örgüt, sivillerin söz konusu uygulamaya karşı başlattığı tepkiyi önlemek için gece yarısı itibarıyla 48 saatliğine “sokağa çıkma yasağı” getirmişti.

İlçe merkezinde dün başlayan gösteriler, gün içinde Münbiç kırsalına da sıçramıştı. Münbiç’in doğusunda bulunan Hüdhüd bölgesinde toplanan siviller, terör örgütü YPG PKK nın engellemelerine rağmen seslerini duyurmak için ilçe merkezine hareket etmişti. İlçe merkezinin girişindeki Kaddaf kontrol noktasında teröristler tarafından açılan ateşte 1 sivil yaşamını yitirmiş, 6 sivil yaralanmıştı.

İlçe merkezinde ve kırsal bölgelerde gösteriler, örgütün müdahalesine rağmen sürüyor.

Terör örgütü YPG PKK, 1990-2003 yıllarında doğan kız ve erkekleri, bir yıl civarında sürelerle sözde “zorunlu askerlik” adı altında silahlı kadrosuna katmak üzere alıkoyuyor.

Terör örgütü, işgalindeki Münbiç, Aynularab, Kamışlı, Malikiyye, Dirbasiye, Haseke, Rakka ve Deyrizor bölgelerinde Arap çocukları ve gençleri bu şekilde zorla kadrolarına katıyor.

Mutabakatlara rağmen Münbiç, örgütün işgalinde
Halep’in Münbiç ilçesi, Ağustos 2016’dan bu yana YPG PKK’nın işgalinde bulunuyor. ABD, ilçenin DEAŞ’tan temizlenmesinin ardından YPG PKK lıların Münbiç’i terk edeceği sözünü vermişti.

Washington yönetimi taahhüdünü yerine getirmezken, Türkiye ve ABD, Haziran 2018’de Münbiç yol haritasında uzlaşmıştı ancak ABD’nin oyalamaları nedeniyle yol haritası tamamlanamadı.

Rusya da Ekim 2019’da Türkiye ile Barış Pınarı Harekatı sırasında vardığı mutabakatla terör örgütünü Münbiç’ten çıkarmayı taahhüt etmişti. Ancak ilçede işgalini sürdüren YPG PKK, yuvalandığı mevzilerden Suriye Milli Ordusu cephe hatlarına sızma girişimlerini, sivil yerleşimlere top ve roket saldırılarını sürdürüyor. Suriye milli ordusu bir an önce Münbiç’teki vatandaşlarımıza destek vermeli.

Turkmeninsesi.net

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
rulet coyna
poker oyna
Blackjack oyna
casino siteleri