• DOLAR
  $1.160,3500
 • EURO
  $0,2678
 • ALTIN
  $30.937,0000
 • BIST
  $133,7400

afdah info

voirfilms ink
ABD. İDLİP DEN ADAMLARINI CEKMEYE BAŞLADI

ABD. İDLİP DEN ADAMLARINI CEKMEYE BAŞLADI

TürkmenSeSi
Tarih:19/09/2019
Saat:16:08

<<Rusya basını>>
ABD İdlib’deki
adamlarını
tahliye etmeye başladı

*

Rusya basını: ABD, İdlib’deki ‘adamlarını’ tahliye etmeye başladı

Tahliye edilenlerin Heyet Tahrir El Şam Cephesi ve Türkistan İslam Partisi üyeleri olduğu ifade ediliyor.

Rusya’nın resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İdlib’den askeri danışmanlarını, istihbarat üyelerini ve kendi kontrolündeki militanları tahliye etmeye başladığını yazdı. Gazeteye göre Irak ve Ürdün’deki militanlar saldırılar düzenlemek amacıyla Suriye’nin güneyine geçiş yapabilir.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle yaptığı üçlü zirvede İdlib’in temizlenmesi için ek önlemler alınacağının açıklanmasının ardından Rossiyskaya Gazeta, önemli bir habere sayfalarında yer verdi.

Gazetenin edindiği bilgiye göre İdlib’in Suriye hükümet güçlerinin kontrolüne geçmesinden endişe eden ABD, bu bölgedeki askeri danışmanlarını, istihbarat üyelerini ve kendi kontrolündeki militanları tahliye etmeye başladı.

Sputnik’in aktardığı habere göre, yaklaşık 200 kişiden oluştuğu belirtilen militanların Heyet Tahrir El Şam (El Nusra) Cephesi ve Türkistan İslam Partisi üyeleri olduğu ifade ediliyor.

‘ABD HAVA SALDIRILARIYLA EŞLİK EDECEK’

İddiaya göre, ABD, ‘kendi adamlarının’ tahliyesinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için 31 Ağustos’ta İdlib’de düzenlediği ‘koruma operasyonlarını’ yeniden düzenlemeyi planlıyor. ABD, 31 Ağustos’ta, Suriye ordusunun tek taraflı ateşkes ilanını müteakip İdlib’in Maaret-Misrin ve Kafer-Haya yerleşimlerine hava saldırısı düzenlemiş ve çok sayıda sivilin ölümüne yol açmıştı.

Washington, saldırı hakkında Rusya ve Türkiye’yi önceden bilgilendirmemişti.

‘IRAK VE ÜRDÜN’DEKİ MİLİTANLAR SURİYE’YE İNTİKAL EDEBİLİR’

Rossiyskaya Gazeta muhabirlerinin elde ettiği bir başka bilgiye göre Irak ve Ürdün’de bulunan ABD’nin kontrolündeki sabotaj grupları yakın gelecekte Suriye güney ve güneydoğu bölgelerine intikal edebilir.

Militan grupların amacının Suriye’de saldırılar düzenleyerek Şam yönetiminin İdlib’i özgürleştirme ve diğer bölgelerdeki faaliyetlerini sekteye uğratmak olduğu belirtiliyor.

((TÜRKMENSESİ))
HABER SİTESİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
rulet coyna
poker oyna
Blackjack oyna
casino siteleri