• DOLAR
  %0,44
 • EURO
  %0,66
 • ALTIN
  %-0,20
 • BIST
  %-0,20
ADİL ŞAN KİMDİR

ADİL ŞAN KİMDİR

Adil Şan. 12 Eylül 1980 günü Halep’in Türkmen Köyü olan kalkım da doğdu. Annesi Gaziantepli babası Halep Türkmen’i. Beş çocuklu ailenin ortanca çocuğu, üç yaşındayken annesini kaybetti ve üvey anne elinde büyüdü. Okul hayatı olmadı, Türkçe okuma yazmayı TRT’de yayınlanan Susam Sokağı adlı çocuk programından öğrendi. Küçük yaşta sesinin güzelliğini fark eden büyükleri onu köyden köye düğünlere götürmeye başladılar. 30 ay vatani görevini Humus şehrinde yaptı.
betovis giriş

Yıllar önce Türkiye geldi ve Gaziantep’e yerleşti. Üç yıl Hatay’da turizm rehberi olarak çalıştı, fırsat buldukça sahne hayatını sürdürdü. 2003 yılında ilk albümü olan Çobanbey elleri albümünü çıkardı. 2007 Yılında başlayıp ve hala devam ettiği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosuna dahil oldu. 2013 Yılında ikinci albümü Hattuç’u ve 2016 Yılında Dilimiz adlı şiir albümünü çıkardı.

Türkmen kültürü üzerine üç albüm “Suriye Türkmenleri Kültürü kitabı”, “Suriye Türkmen Atasözleri ve Deyimler sözlüğü” kitabı ve Suriye Türkmen Türküleri, Şiirleri Manileri adlı üçüncü kitabını çıkardı. Basıma hazır Anılarla Suriye Türkmenleri kitabı yakın tarihte yayınlanacaktır.

Aralık 2015 “Türkvizyon” şarkı yarışmasında sözleri kendisine ait olan “Geliş” şarkısı ile Suriye Türkmenlerini temsil etti ve dördüncü oldu. Üç sezon TRT’nin Diriliş Ertuğrul dizisinde Bayırbucaklı ozan karakterini canlandırdı. Ayrıca Kutay Dizisi ve Sultan Alparslan kısa filminde Şahinbey karakterini canlandırdı.
betovis güncel giriş
Hayata Dair Herşey Medya Grubunun düzenlediği 2017 ve 2018 yılların da üst üste 2 yıl, yılın Türk Dünyası Sanatçısı ödülüne layık görüldü. Yine 2019 yılında Türk Dünyası Kültür Hizmet ödülüne layık görüldü. Eğitim hayatı olmayan Şan Açık liseyi dışarıdan bitirdi. 2021 Yılı Kültür Bakanlığı Halk Şairi ünvanına sahip oldu.

Sanatçı ve Şair kimliğiyle birçok Uluslararası şiir şöleni, toplantılara ve Tv, Radyo programlarına Suriye Türkemenleri adına katılan Şan’ın Hayat hikayesi 2 defa belgesel oldu. Adil Şan Evli ve Oğuzhan adında bir oğlan babasıdır..

23 Mart 2022 Adil Şan
Türkmen sesi haber ajansı

betovis

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-03-12 09:27:07
Turkmensesi: Destek
2021-09-09 07:32:57