• DOLAR
  $3.919,3400
 • EURO
  $1,3891
 • ALTIN
  $54.920,9500
 • BIST
  $349,1300

afdah info

voirfilms ink
AY Yıldızlı Sancak bana da bir yer ver gölgende sığınacak. Suriye Türkmenleri

AY Yıldızlı Sancak bana da bir yer ver gölgende sığınacak. Suriye Türkmenleri

TÜRK SESİ TÜRKMEN MÜCADELESİ

 

Hasan Münir Höbezoğlu, Suriye Türkmenlerinin Vatandaşlık hakkını aramak için sosyal medyada arkasında Osmanlı tuğrası, başında Fesi ile Türkmenlerin sesi ve umudu oldu, Hasan Münir Höbezoğlü, evli 10 çocuk babası, 1976’da Halep’in Çobanbey ilçesine bağlı Bab-leylim köyüden’dir. Mesleği, özel sektör ayakkabıcılık, imalatı, ithalatı, ihracat, bu işleri yapıyordu savaştan önce, şimdi İstanbul Güngörende ayakkabı ticareti yapıyor..

 

Höbezoğlu şunları söyledi; “Arap Baharı, Suriye’de kendisini göstermeye yeni yeni başlamış Reform isteyen sivil halka Rejim rejim güçleri silahla cevap vermesi üzerine tarihi 2011.03.15 başladı sivil insanlar kendilerini korumak için silahlanmaya başladı.

 

Rejim, Halep’e varil yağdırırken ailemle beraber köye yerleştik iki yıl sonra Tüm Türkmen köyünü tam 256’köy Daeş terör örgütünün eline geçti çocuklar ailem canımızı zor kurtardık. Tarih 2014.03.10 tüm aile Cilvegözü sınır kapısından Pasaportla giriş yaptım.

 

AY Yıldızlı Sancak bana da bir yer ver gölgende sığınacak.

Vatandaşlık genel müdürlüğünden mesaj geldi. Vatandaşlık hakkına baş başvuru hakkı kazandım diye çok sevinmiş dünyalar benim olmuştu 2018.03.18 tarihinde vatandaşlık başvurumu yaptım.

 

Daha sonra vatandaşlık süreci Ashabikehıf uykusuna döndü. Benimle başvuru yapanların hepsi vatandaş olup işyeri kurdular, yurtdışına istediği zaman gidip geliyorlar, çocukları mezun olduktan sonra iş başvurusu yapma hakkına sahipler devlet yetkililerine çağırım bizi en doğal hakkımızı istiyoruz benim çocuğum amatör ligde futbol oynuyor, vatandaşlığı olmadığı için lisans çıkmıyor.

 

Hak arama mücadelemi artık sadece kendim için değil, benim gibi mağdur bütün Türkmenler için sürdürmeye devam ediyorum. Duyun sesimi, gelin birlik olalalım” dedi.

 

Türk Sesi

Eyüp Ahmet Ağa

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
rulet coyna
poker oyna
Blackjack oyna
casino siteleri