• DOLAR
  %0,57
 • EURO
  %0,91
 • ALTIN
  %-0,20
 • BIST
  %0,10
İSMET BOZOĞLAN KİMDİR

İSMET BOZOĞLAN KİMDİR

Araştırmacı Yazar

İsmet Bozoğlan
Suriye/BayırBucak Türklerinden olup, 1949 Suriye/Laskiye/Gebere köyünde doğdu.11 kardeşten 10’uncusudur.

Ailesi kendisinden büyük ağabeylerini Türkiye’de yetiştirme yurtlarındaki okullara gönderdikten sonra, 1950 yılında sınırı aşarak Anavatan Türkiye’ye ailecek göç ederek Hatay/Kırıkhan’a yerleşmişlerdir.
istanbul escort
İsmet Bozoğlan:İlkokul ve Ortaokul tahsilini bitirdikten sonra Kırıkhan’da Lise olmadığından Antakya Lisesi Edebiyat Bölümü’nden 1965-1966 Eğitim Öğretim yılında mezun oldu.

Ailesinin maddi durumları nedeniyle yüksek tahsiline Ankara Ziraat Fakültesi’ni kazandığı halde devam edemedi. İki yıl tarlada pamuk toplama, çapa kazma ve komisyoncunun, muhasebecinin yanında çalışarak hayata yeni bir bakış kazandı.
Hatay Kız Öğretmen Okulu’nun fark derslerini vererek İlkokul öğretmeni oldu. 1968 Eylül ayında Kırıkhan Kurtuluş İlkokulu’nda (Sarı Okul) göreve başladı.

İsmet Bozoğlan 1970 yılında evlendi. Aynı yıl kısa süreli askerlik görevini yaptıktan sonra geri kalan süresi için er öğretmenlik görevini Diyarbakır\Lice’nin Sığınak (Banaderan) köyünde Müdür yetkili öğretmen olarak yaptı.
1972-1973 Eğitim-Öğretim yılında Hatay-Altınözü Erbaşı köyüne, aynı yılın sonunda Kırıkhan’ın Çiloğlan Köyü İlkokulu’na ataması yapıldı.
1975-1976 Eğitim-Öğretim yılında Kırıkhan Atatürk İlkokulu’na öğretmen olarak verildi. Bu okula 1978 yılında Okul Müdürü oldu. Öğretmenlik görevini yaparken Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Matematik bölümünü bitirdi.

İsmet Bozoğlan 1980 yılında İstanbul/Çapa Öğretmen Lisesi’nde Bakanlığın açtığı 11 aylık Müfettişlik Kursu’nu bitirerek İlköğretim Müfettişi oldu. İlk olarak Tokat ilinde İlköğretim Müfettişliğine başladı. Orada Teftiş Kurulu Başkanlığı Yaptı.1987 yılında mecburu hizmetinden dolayı Gaziantep iline ataması yapıldı. Burada çalışırken 1989 yılında Hatay İl Kültür Müdürlüğü görevine ataması yapıldı.1993 yılına kadar burada başarılı şekilde görev yaptıktan sonra, iktidarın değişmesi ile Muş iline sürgün edilince tekrar İlköğretim Müfettişi olarak Hatay’da göreve başladı.

Hatay’da görev yaparken 2010 yılında emekli oldu ve Halen Antakya’da oturmaktadır Evli ve 2 çocuk babasıdır.

İsmet Bozoğlan 1974 Yılda Bayır Bucak Yardımlaşma ve Kültür Derneğini Hatay Kırıkhan’da kurdu.
Görev yaptığı her yerde günün gelişmelerine göre memleket meselelerini kendi penceresinden çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler halinde yazdı. Bilgi birikimini okuyucuları ile paylaştı. Basılmamış “Taşkala” ve “Boş Dava” isimli tiyatro eserleri yanında

KENDİ PENCEREMDEN MEMLEKET MESELELERİ Adlı Kitabını yayınlamış olduğu makalelerini bir araya getirerek bastırdığı kitabı ile,

DÜNDEN BUGÜNE SURİYE TÜRKMENLERİ
BAYIR BUCAK TÜRKMENLERİ

Adlı kitaplarını Suriye Türkmen Meclisi kültür Hizmeti olarak yayınlanmıştır.
Ayrıca bu çalışmasından dolayı
TÜRKSAV 23.ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLÜ (2018) ile ödüllendirildi

DÜNDEN BUGÜNE SURİYE TÜRKMENLERİ ve
HALEP TÜRKMENLERİ
adlı kitabını bizzat yaşayan Haleplilerden dinlediği, ses kayıtlarını aldığı ve bulabildiği kadarı, ile belgelere dayalı olarak hazırlayarak kitabını bastırmıştır.
KUSEYRLİ BİR MÜCAHİT Abidin (Çirkin) Ertuğrul’un anıları’
(1918-1938 İşgal yılları ve Hatay devletine giden yol )
adlı çalışmasını bitirmiş, bu çalışmayı Hatay-Altınözü Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından kitap bastırılarak yayınlanmıştır.
Ayrıca Suriye Türkmen Meclisinin projesi olarak “ Dünden Bugüne Suriye Türkmenleri -III- Hama Humus Türkmenleri “ ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.
İsmet Bozoğlan Emekli Antakya Hatay’da hayatına devam ediyor

22 Mart 2022- Eyüp Ahmet Ağa
Türkmen sesi Haber Ajansı

Turkmeninsesi.net

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-03-12 09:27:07
Turkmensesi: Destek
2021-09-09 07:32:57