• DOLAR
  $3.822,0100
 • EURO
  $1,5795
 • ALTIN
  $59.221,1600
 • BIST
  $351,3300

afdah info

voirfilms ink
Libya’da son durum

Libya’da son durum

30.04.2020

İbrahim Bozan

Libya’da son durum:

Şah Mat..

Arap ülkelerinde Tunus’ta başlayan Arap Baharı’nın çok sürmeden kışa dönüştüğü ilk ülkelerin başında Libya, 40 yıldır ülkeyi totaliter sistemle yöneten devrik lider Kaddafi’nin öldürüldüğü 2011 tarihinden bugüne Libya’da bir türlü huzur sağlanamadı, Libya’nın stratejik konumunda gözü olan dış güçlerin iştahını kabartan Libya’nın Akdeniz’e kıyı ülkelerden oluşu ve petrol zengini bir ülke olmasıdır, yıllardır devam eden iç savaş nedeniyle neredeyse Libya bölünme noktasına geldi.

Darbeci güçlerin lideri Halife Hafter’in tüm anlaşmaları ihlal ederek liman şehirleri ve başkent Trablus’a saldırı başlatması ile tırmanan gerilim darbecilerin lehine döndüğü bir dönemdi.

Darbeci Hafter güçleri BAE, Fransa, Rusya, Suudi Arabistan ve Mısır’ın desteği ile büyük bir ilerleyiş sağladı, Rus paralı askerleri Wagnerler ve Sudan’lı Cancavid teröristlerin sahada aktif rol alması ile darbeci güçler başkent Trablus’u ele geçirmeye çok yaklaşmıştı,fakat uluslararası tanınrlığa sahip Meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri mukavemet gösteremiyor ve toprak kaybetmeye devam ediyordu.

Ancak 27 Kasım 2019  özgürlük ve onur mücadelesi veren Libya halkı için bir Milad yeniden diriliş oldu, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez es-Sarrac’ın Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı anlaşma ile aradan çok zaman geçmeden dengeler değişmeye başladı.

 

Rusya ve BAE devreye girdi

Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı anlaşma sonrası darbeci #Hafter UMH güçleri kontrolü altındaki bölgelere saldırılarını arttırdı, ayrıca BAE devreye girerek Sudan’dan BAE özel güvenlik şirketi (Black Shield Security)  aracılığıyla Sudan’lı gençlerin bazılarını birleşik Arap Emirliklerinde bankalarda özel güvenlik görevlisi yapma vaadiyle kandırarak eğitim kamplarına gönderip daha sonra Libya’ya göndererek Hafter’e yüksek sayıda militan temin etti. Ve Rusya Suriye’de yüzlerce katliam gerçekleştiren katil sürüleri Şebbihaları Libya’ya götürmeye başladı

 

Şebbihaların Libya’ya götürüldüğü ilk uçak

Daha önce Rusya ve İran’dan Suriye’ye terörist taşıdığı gerekçesiyle ABD tarafından ambargo uygulanan Suriye özel hava yolu şirketi “Cham Wings Airlines” 01 Ocak 2020 tarihinde Suriye başkenti Şam’dan kalkan ilk uçak darbeci güçlerin kontrolü altındaki Bingazi Havaalanına indi, Ocak ayı’nda Rusya’nın Suriye’deki hava üssü Humeymim üssün’den ve Şam uluslararası Havaalanından hafta 2 gün Libya’ya sefer gerçekleştirildi.

 

Hafter güçlerinin son ilerleyişi

Sudan’lı ve Rus milislerin desteği ve Sirte’de bulunan Kaddafi yanlılarının ihaneti ile son ilerleyişini gerçekleştiren darbeci Hafter güçleri son olarak 6 ocak 2020’de Sirte şehri ve ardından stratejik öneme sahip el-Wişke bölgesini ele geçirdi.

 

Sahada dengeler değişmeye başladı.

Türkiye’nin desteği ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti askerlerinin eğitim alması ve arkalarında Türkiye gibi bir devletin desteğinin olması ile morallerin düzelmesi sahada dengeleri değiştirmeye başladı, Eskiden toprak kaybeden karşı tarafa mukavemet gösteremeyen bir Libya Ordusu vardı şimdi ise toprak kazanan bir Libya Ordusu var.

 

Abu Qrein ve Trablus’ta darbeci güçlerin ilerleyişi durduruldu

Mısrata güneyindeki Abu Qrein ve zemzem bölgelerine Mısrata’dan takviye birlikler sevk eden UMH güçleri bölgede darbeci teröristlerin ilerleyişini durdurdu, aynı zamanda Trablus’ta darbeci teröristlerin UMH güçlerinin Başkent Trablus’ta elinde bulunan tek Havaalanı olan Mitiga Havaalanını cephesini güçlendirerek, suk el cuma, Salahaddin, Abu Selim ve Ayn Zara bölgelerini de güçlerinden UMH Ordusu artık taarruza geçmeye hazır hale geldi.

 

Bayraktar TB2 desteğiyle İlk Taarruz

Türkiye destekli UMH güçleri 13 Nisan’da Libya batısındaki Liman şehirlerine kara harekatı başlattı, UMH güçleri Trablus batısında yer alan Surman, Sıbrata, Al Ajaylat, Al Cemil, Zaltan, Rigdalin ve Al Asse olmak üzere bir gün içerisinde Tunus sınırına kadar 6 liman şehrini darbeci teröristlerden temizledi.

 

el-Wattiye ve Tarhuna şehrinin kurtarılması an meselesi şimdi.

Liman şehirlerini ele geçiren Türkiye destekli Libya Ordusu stratejik öneme sahip el-Wattiye üssü’nü güney ve kuzey yönlerinden kuşattı, aynı zamanda Tarhuna’ya operasyon başlatan Libya Ordusu Karabolli ekseninden ilerleyiş sağladı ve şehir merkezine 12 kilometre yakınlarına kadar yaklaştı.

 

Önce İdlib’te şimdi Libya’da Bayraktar TB2

Bayraktar göz açtırmıyor, En son İdlib’te gerçekleştirilen Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında Siha’larımızın etkisini sadece biz değil tüm dünya görmüş oldu, ve şimdi Libya’da Tarhuna’da bulunan darbeci Hafter’e bağlı teröristlere Beni Velid ekseninden yakıt ve mühimmat taşıyan araçlar Bayraktar TB2 Siha’larımız tarafından teker teker imha ediyorlar.

 

Hafter’e Bir darbe de Kabilelerden

TSK’nin sihirli dokunuşu sonrası UMH güçleri ilerleyişe geçince Sahada en fazla kabilelerin desteğine güvenen Halife Hafter ülkeyi BAE ve Rusya’ya peşkeş çekmesi ile kabilelerin desteğini kaybediyor.

Son olarak el-Zintan ve el-Rucban ve el-Ubeydat kabileleri Libya’da Meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek açıklaması yaptı.

 

Hafter’in imdadına Avrupa Birliği yetişti

Avrupa Birliği’nin Fransa’nın baskısıyla ateşkes çağrısı yapması güvenirliğini kaybeden BAE kuklası Hafter’i kurtarmak için atılmış bir adımdır, 1 yıldır #Trablus’ta sivillerin katledilmesini görmezden gelerek darbeci Hafter sıkışınca ramazan ayını bahane ederek ateşkes ateşkes çağrısı yapan Avrupa Birliği bir kez daha ikiyüzlülüğünü göstermiş oldu, ayrıca BAE’nin
ateşkes çağrısı ile Hafter’e Sudan ve Çad’dan daha fazla militan temin edebilmesi için zaman kazandırmak için atılmış bir hamledir.

 

Hafter kendi kendini Libya devlet başkanı ilan etti!

Tarihi boyunca Libya’da defalarca darbe girişimlerinde önemli rol oynayan Halife Hafter kendi kendini Libya devlet başkanı ilanı etti, Hafter’in kendini devlet başkanı ilan etmeden 1 gün önce Yemen’de BAE destekli Güney Geçiş Konseyi Yemen’i bölmeye kalkarak özerklik ilan etti, Libya’da da Hafter’in BAE emri ile böyle bir karar alacağını tahmin ediyordum ve aradan 1 gün sonra Hafter kendini Libya devlet başkanı ilan etti. Ancak bir geçerliliği yok.

 

Hafter güçlerinden ateşkes açıklaması

Darbeci Hafter güçleri sözcüsü Ahmed el-Mismari ramazan ayı boyunca ateşkes askeri saldırılarını durduklarını açıkladı, askeri olarak Tarumar olan Hafter güçleri kendilerini iyi niyetli göstermeye çalışıyorlar, Derne katliamını gerçekleştirmiş katil teröristlerin daha büyük katliamlara hazırlık yaptıklarını hepimiz biliyoruz.

Libya Halkının Avrupa Birliği’ne cevabı açık ve net.
Şah Mat.

Teröristlerle ateşkes olmaz.

Türkmen Sesi Haber Ajansı

@TurkSess

@VatanSYR

@Turk.Sessi

Turkmeninsesi.net

@SyrianVoiceNews

@eyupahmetaga

Youtube

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
rulet coyna
poker oyna
Blackjack oyna
casino siteleri