• DOLAR
  %0,44
 • EURO
  %0,66
 • ALTIN
  %-0,20
 • BIST
  %-0,20
Suriye Anayasa Komitesi Yedinci toplantısı Cenevre’de devam ediyor.

Suriye Anayasa Komitesi Yedinci toplantısı Cenevre’de devam ediyor.

Suriye Anayasa Komitesinin 45 kişilik yazım kurulunun yedinci tur toplantıları, BM Cenevre Ofisi’nde devam ediyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının yedinci. turunun ilk gününde muhalefet “devlet yönetiminin esasları” ilkesine ilişkin anayasa taslağını Birleşmiş Milletlere BM sundu.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen başkanlığında devam eden toplantılarda, ilk günde 2 oturum yapıldı.

Suriye sivil toplum kuruluşları ve Suriye muhalefet temsilcileri 15’er kişilik üyeden oluşan, anayasa’nın temelini oluşturan devlet Yönetiminin yazılım komite sorumlusu dün ilk
toplantısını “devlet yönetimi esaslarının ilkesinin anayasanın temel taslağını oluşturup BM temsilcisi Pedersen’e sundu.

Esad rejimini temsil eden heyetin üyeleri yine her turda olduğu gibi olumsuz tavrını sürdürmeye devam ettiği görüldü, görüşmeler 25 Mart’ta kadar devam edecek.

Yedinci. tur görüşmeleri önceki turların aksine BM Cenevre Ofisi yerine Intercontinental Hotel’de gerçekleşti.

Pedersen, dün düzenlediği basın toplantısında, Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin Yedinci turunda tarafların 4 madde üzerine müzakerelerde bulunacağını açıklamıştı.

Görüşmelerde tartışılacak maddelerin “devlet yönetiminin esasları”, “devletin kimliği”, “ülkenin sembolleri” ve “devlet makamlarının yapısı ve işlevi” olduğunu aktaran Pedersen, tarafların her gün bir madde üzerinde görüşeceğini bildirmişti.

BM Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin Yedinci turu, 25 Mart’ta sona erecek. Görüşmelerin ardından taraflar, basın toplantısı düzenleyecek.

22 Mart 2022 – Eyüp Ahmet Ağa

TÜRKMEN’İN SESİ HABER AJANSI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-03-12 09:27:07
Turkmensesi: Destek
2021-09-09 07:32:57