• DOLAR
  $4.066,1300
 • EURO
  $1,4607
 • ALTIN
  $56.021,1600
 • BIST
  $362,4500

afdah info

voirfilms ink
SURİYE TÜRKMENLERİ

SURİYE TÜRKMENLERİ

03 Şubat 2021 Turkmeninsesi.net

Suriye’de Türkmen varlığı yoğun olarak Tolunoğulları Devleti zamanında başlamıştır.Bazı Arap kaynakları bu dönemden önce de Suriye’de Türkmen varlığından bahseder. Suriye; 1516’dan itibaren Osmanlı Devleti’ne geçmiş ve bölge 1918 yılına kadar kesintisiz olarak 402 yıl boyunca Türklerin hakimiyeti altında kalmıştır. Bu dönemde Suriye’de Türkmen yerleşimi artarak devam etmiş ve bölgede önemli bir Türk nüfusu oluşmuştur. Anadolu’nun doğal bir uzantısı olan Suriye’de Türkmenler ülkenin Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde bulunmaktadırlar. Şam bölgesinde yaşayanlara Şam Türkmeni denirken, Halep ve Rakka bölgesindekilere Halep veya CulapTürkmeni, Lazkiye Türkmenlerine Bayır-Bucak Türkmeni denmektedir. Bugün Suriye’de 3.500.000 Türkmen yaşamaktadır.

Türkiye ile Fransa arasında 20 Ekim 1921’de imzalanan Ankara anlaşmasının 7.maddesine göre ; ‘’Suriye’deki Türkmenlerin resmi dillerinin Türkçe olması ve tüm kültürel ve sosyal haklarının korunması’’ ifadesi bulunmasına rağmen özellikle Hafız Esat döneminde Türkmenler yoğun baskılara maruz kalmıştır. Hafız Esat, PKK bölücü örgütünü her yönden destekleyerek hem Suriye’deki Türkmenlere hem de Türkiye’ye karşı kullanmıştır.

Suriye Türkmenlerine karşı uygulanan asimilasyon programları çerçevesinde, Türkçe öğrenimlerini engellemiş, köylerinin isimlerini değiştirmiştir. Suriye’deki Türkmenler ülkenin değişik bölgelerinde yaşamaktadır. Küçük gruplar halinde yaşayan Türkmenler Türkçe’yi unutmuş olmakla beraber kuvvetli bir Türkmen şuuruna sahiptirler.

Şanlı ordumuz, 500 yıl sonra Suriye’deki Türkmen kardeşlerimizle buluşarak yeni bir ümidin kapısını aralamıştır. Maalesef ürkek yöneticilerimiz yıllardır Pantürkizm suçlamasına maruz kalmamak için elimizden çalınan vatan topraklarına bakmamışlar, o bölgelerdeki kan ve gönül kardeşlerimizle ilgilenmemişlerdir.

Türkmenlerin çoğunluk olarak yaşadığı bölgeler

Mayıs 2015’te kurulan Suriye Türkmen Meclisi, Suriye’deki Türkmen varlığını korumak ve yaşatmak üzere çalışmalar yapmaktadır. Bunlar; Suriye ve Türkmenlerinin haklı davalarına ilişkin haberleri uluslararası basın kuruluşlarına ulaştırmak,Suriye Türkmenleri ile ilgili haber ve bilgileri Türk basını ve kamuoyu ile paylaşmak,Türkmen davası ve Türkmenleri sosyal medya üzerinden verilen kasıtlı yanlış haberlerin etkisinden kurtarmak, sosyal medyada kasıtlı olarak yaratılan dezenformasyon ve spekülasyonların etkisini azaltmak,Türkmenlere doğru ve tarafsız haberleri ulaştırmak,Başta Suriye Türkmen Meclisi ve siyasi partiler olmak üzere, Türkmenlere yönelik yapılan faaliyet ve çalışmaların haberlerini Türkmenlere ulaştırmak,Türkmenlerin sahada yaşadıkları sorunları kamuoyu ile paylaşmak,Toplum ve kurumlar olarak Türkmenler arasında iletişim ve yakın işbirliği sağlamak,Onur ve özgürlük mücadelesine destek vermek,Kurulacak yeni Suriye devletinde güçlü bir medyanın temelini oluşturmak…amaçlarından oluşmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, yüzyıl önce elimizden çalınan kaybedilmiş vatanlarımıza sahip çıkmalıdır. Batı Trakya ve Kerkük gibi Türk bölgelerinde yaptığımız diplomatik hatalara düşmemelidir. Kültür coğrafyamızın birer kalesi olan Türk yerleşim bölgeleriyle yakından ilgilenilmelidir.

Hemen yanı başımızdan Türkiye’ye imdat feryatlarıyla seslenen Türkmen kardeşlerimize cevap vermenin zamanı gelmiştir:

‘’Beterin beteri var

Biri getmiş, ötekiler gelmiş…

Yağmurdan kaçarken doluya tutulmuşam…

Merhamet beklerken, zulüm bulmuşam…

Böyük devletlerin böyük oyunu

Yok etmek Türk’ün soyunu

Çoraplar örülmüş çuvallar geçirilmiş başıma

Aslanım; kediye boğulmuşam…

Okumak yazmak yok…

Dilim damağıma bağlanmış

Düşünmem, konuşmam, kızmam yasak…

Başın kaldırıp bakmak

Gözün ucuyla süzmek ne cüret…

Elim ayağıma dolanmış

Oturmam, yürümem, gezmem yasak… Üst üste cansız yığılmışam… Taş kesilmişemgavimgardaş, nerdesen…

 

Digah gel… Di gel ölemdi gel…

Adına gurban olamdi gel…

Alnına kanım çalamdi gel…

Bayrağım göğün mavi gülü, ay yıldızım sen…

Yurdum Türkmen eli, can özüm sen…

Soyum sopum Türkoğlu, yüzüm sürdüğüm izim sen…

Oy men ölmüşem gavim gardaş, nerdesen? ‘’

AHMET URFALI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
rulet coyna
poker oyna
Blackjack oyna
casino siteleri