• DOLAR
  %0,44
 • EURO
  %0,66
 • ALTIN
  %-0,20
 • BIST
  %-0,20
Suriye Türkmenleri Rusya Ukrayna Savaşı; Basın Bildirisi

Suriye Türkmenleri Rusya Ukrayna Savaşı; Basın Bildirisi

Suriye Oğuz Boyları Derneği

SURİYE TÜRKMENLERİ OĞUZ BOYLARI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı hakkında

“Suriye Türkmen Oğuz Boyları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak”, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Dünya ülkelerine bu işgali durdurmak ve birçok ülkeyi etkilemesi muhtemel bir uluslararası krizin önüne geçmek için kararlı bir tavır takınmasını talep ediyoruz.

Hiç şüphesiz milyonlarca insanın hayatı Putin, her şeyden önce Rus halkının kanlarını akıtacak maceralarına kurban edilecek ve siyasi oyunlara feda edilecek kadar ucuz değildir.

Biz Suriye Türkmenleri Suriye’nin etnik yapısında Araplardan sonra ikinci ana unsuru olarak. 11 yılık Suriye Savaşı’nda ülkenin genel coğrafyasında Rus katliamına uğradık özelikle uçak faciasından sonra başta Türkmen Dağı olmak üzere Suriye’nin genel coğrafyasında Ruslara karşı katliamlar yaşadık ağır bedeller ödedik buna rağmen Suriye Türkmenleri
uluslararası güçlerin pasifliği sonucu yaşadığı Rus Bursa vip escort mezalimi ve katliamlarını başka halkların da yaşamasını istememektedir. Bu sebeple Birleşmiş Milletler’i (BM) ile başta Avrupa Birliği (AB) ve ABD olmak üzere bütün uluslararası etkin güçleri Putin’i ve sadece Ukrayna ile sınırlı kalmayacağı açık olan ihtiraslarını durdurmak için duruma müdahale etmeye davet ediyoruz.

Rus saldırılarına ve bağımsız ülkeleri işgal etme girişimlerine karşı ihmalkar davranılması bu senaryoların başka ülkelerde de tekrarlanmasına ve güçlü ülkelerin daha zayıf ülkelerine yönelik emellerinin cesaret kazanmasına sebep olacaktır. Bu da dünya çapında bir güvenlik ve istikrar boşluğu yaratacak ve küresel bir kaosun önünü açacaktır.

Suriye’de sivil insanların savaşın getirdiği felaketleri ve uluslararası toplumun kendisini yalnız bırakmasının acısını çok iyi bilmektedir. Bu sebeple dost Ukrayna halkının yanında durmakta ve Rus saldırılarına karşı sivil insanların yanındadır

Ayrıca diğer yandan Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyonu bir insanlık dramı yaşanırken, Batı medyasının ırkçı söylemleri Ukrayna’yı Irak, Afganistan veya Suriye gibi diğer ülkelerden daha “uygar” benzetmesi bizleri derinden üzmüştür bu açıklamayı yapan medya muhabirlerini şiddetle kınıyoruz

Suriye Türkmenleri Oğuz Boyları olarak, Ukrayna halkının Rusya’ya karşı yalnız bırakılmaması konusunda uyarıyoruz. Zira bu sonuçlarını kestiremeyeceğimiz yeni bir dünya savaşına kapı aralayabilir. Şüphesiz dünya bugün mağrur bir Rus diktatöre karşı birlik olmazsa bu diktatörün işlediği suçlar artarak devam edecek ve nerede duracağı kestirilemeyecektir.

Suriye Oğuz Boyları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Eyüp Ahmet Ağa
Basın açıklaması
03 Mart 2022 Perşembe

Türkmen sesi haber ajansı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-03-12 09:27:07
Turkmensesi: Destek
2021-09-09 07:32:57