• DOLAR
  $2.180,4000
 • EURO
  $1,5518
 • ALTIN
  $61.155,6600
 • BIST
  $252,0400

afdah info

voirfilms ink
Türk askeri Libya da dengeleri değiştirdi

Türk askeri Libya da dengeleri değiştirdi

SES Haber Ajansı

Türk askeri Libya da dengeleri değiştirdi

20.04.2020

Son zamanlarda dünya gündemini Cvid-19 belirliyor ama aslında çok önemli gelişmelerin yaşandığı Libya’da oluyordu.

 

TSK desteğiyle Son bir haftanın içinde Libya’da dengeleri değişti, Birleşmiş Milletlerde tanıdığı Ulusal Libya Mutabakatı general Hafter lider olma planlarını bozmuştu Kaddafi sonrası general Hafter kendini nerdeyse Libya’nın kadafi sonrası devrimci yeni Lider  görüyordu.

 

Ulusal Mutabakatta Hükümeti ona  savunma bakanlığını atamış ama General Hafter Ulusal hükümetin bu kararından memnun değildi, hükümeti her yaptığı açıklamada sert bir şekilde eleştiriyor ve en sonunda da askeri müdahale etmeye başladı.

 

Libya dışı gezilere gidiyor anlaşmalar yapıyor ve desteği de ABD uşaklığı yapılan Mısır ve Birleşik Arap emirliğinden alıyordu.

 

Size biraz general Hafterei anlatmak istiyorum general hafter 1976’da komşu Ülkeler Taşad da esir düşer sonra ABD onu Taşad devletinden alır ve orda yaşar tekrar general Hafter Libysya  Arap baharı  başladığında gelir ve Mısır’dan Libya’ya giriş yapar.

 

Birleşik Arap emirlikleri ve Mısır hem Haftar ABD’nin isteği üzerine Medya silah ve lojistik  desteği Maddi destek.

 

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni meşruiyet siz göstermeye çalışan Hafter sert açıklamalar yapıyor ve aslında onun niyeti Kaddafi’nin yerine yeni Libya diktatörü olmadı.

 

Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinin başkanı SARAÇ sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan askeri destek istemiş sayın Cumhurbaşkanı da meclis kararı sonrası Libya ya  asker göndermişti. Bu kısa dönemde neredeyse Hafterin elinde bulunan bölgelerin yüzde 60  geri aldı 5 şehri ver  özgürleştiren sonra güveni saygılar , Libya milli ordusuna destek eden TSK ve SİHA’ları libyada dengeleri iyice değiştirmiş iki gün önce 5 şehri ele geçiren ya bunların içinde en önemlisi olan El batın üstü Tunus’a 30’km Ak denize 60’km Libya’nın batısında bulunan ABD’nin inşa ettiği ve bölgenin en büyük üstüdür.

 

Hafter askerleri çözülüyor artık Türkiye desteklediği Ulusal mutabakat hükümetine güven artırdı.

 

Libya milli ordusuna katılan çok sayıda askerler dün bir Libya vatandaşı la muhabirimiz in yaptığı röportajda bayrama kadar Bingazi şehrini  Hafter milisler nin elinden alacaklarını ifade etti o zamana kadar hafter tekrar ABD sığınma isterse  yoksa Libya ona  mezar ederiz dedi TSK desteğiyle huzur Güven geldiğini ulusal mutabakat hükümetinin özgürleştiren bölgede güvenliği asayişi tekrar eline alması güzel günlerin bizi beklediğini işaretidir teşekkürler Türkiye.

 

Eyüp Ahmet Ağa

SES Haber Ajansı

@TurkSess

@VatanSYR

@Turk.Sessi

Turkmeninsesi.net

@SyrianVoiceNews

@eyupahmetaga

Youtube

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
rulet coyna
poker oyna
Blackjack oyna
casino siteleri