• DOLAR
  $2.001,7300
 • EURO
  $0,6460
 • ALTIN
  $34.059,8200
 • BIST
  $129,6300

afdah info

voirfilms ink
Yunanistan Fransa İtalya Akdeniz’de ortak tatbikat

Yunanistan Fransa İtalya Akdeniz’de ortak tatbikat

Yunanistan, Fransa, İtalya ve GKRY’den Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat 

 

Fransa yönetiminden

yapılanaçıklamada, 26-28 Ağustos’ta Doğu Akdeniz’de Fransa, İtalya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs ordularının ortak tatbikat yapacakları belirtildi.

 

Bölgede tansiyonun yükseldiği dönemde yapılacak olan bu tatbikat ile Ankara’ya sondaj faaliyetlerini sonlandırma mesajı verilmesi hedefleniyor.

 

Her iki ülkenin de Akdeniz’deki askeri varlığını arttırma yoluna gittiği şu günlerde, Yunanistan Savunma Bakanlığının ‘Dörtlü İşbirliği İnsiyatifi’ (Quadripartite Cooperation Initiative-SQAD) çerçevesinde gerçekleştirilecek olan tatbikat bugün başlayıp cuma gününe kadar sürecek.

 

Bir süredir artan gerilim Akdeniz’de bir süredir yasadışı göçmenlerle başlayan ve enerji arama faaliyetleri ile artan bir gerilim yaşanıyor.

 

Temelinde Kıbrıs adası üzerindeki anlaşmazlıkların bulunduğu bu gerilim tarafların birbirlerine karşı tehditkar ve sert ifadeler kullanması noktasına kadar geldi.

 

10 Ağustos’tan bu yana Türkiye donanmanın eşlik ettiği sismik araştırma gemilerini bölgede bulunduruyor ve ifa edilen görevler Navtex ile ilan ediliyor.

 

Yunanistan da aynı şekilde kendi enerji arama girişimlerini yapıyor.

 

Almanya devreyegirdi ancak etkisi olmadı.

Son olarak Avrupa Birliği Dönem Başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Atina ve Ankara’ya giderek NATO üyesi bu iki komşu arasındaki sürtüşmeyi yumuşatmaya çalıştıysa da bu girişim şimdilik başarısız olmuş görünüyor.

 

Eyüp Ahmet Ağa

Turkmeninsesi.net

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
rulet coyna
poker oyna
Blackjack oyna
casino siteleri